MASMLJ8.5A/TR
DigiKey Part Number
MASMLJ8.5A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLJ8.5A/TR
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 208.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMLJ)
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
208.4A