MASMLJ6.5A
DigiKey Part Number
1086-6516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLJ6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Detailed Description
11.2V Clamp 267.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLJ6.5A Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A