MASMLJ18CA
DigiKey Part Number
1086-6446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 102.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLJ18CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.8A