MASMLJ160CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
DO-214AB
MASMLJ160CA
DigiKey Part Number
1086-6430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLJ160CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A