MASMLJ100A
DigiKey Part Number
1086-6384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Detailed Description
162V Clamp 18.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB
EDA/CAD Models
MASMLJ100A Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A