MASMLG75A
DigiKey Part Number
1086-6356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG75A
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO215AB
Detailed Description
121V Clamp 24.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MASMLG75A Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.8A