MASMLG7.5AE3
DigiKey Part Number
1086-6349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG7.5AE3
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO215AB
Detailed Description
12.9V Clamp 232.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MASMLG7.5AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
232.6A