MASMLG51CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
82.4V Clamp 36.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
MASMLG51CA
DigiKey Part Number
1086-6318-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO215AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLG51CA Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.4A