MASMLG33CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
53.3V Clamp 56.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
MASMLG33CAE3
DigiKey Part Number
1086-6291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG33CAE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO215AB
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMLG33CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A