MASMLG170CAE3
DigiKey Part Number
1086-6255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG170CAE3
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO215AB
Detailed Description
275V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MASMLG170CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A