MASMLG16A
DigiKey Part Number
1086-6248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMLG16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO215AB
Detailed Description
26V Clamp 115.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-215AB (SMLG)
EDA/CAD Models
MASMLG16A Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
115.4A