MASMCJLCE6.5A/TR
DigiKey Part Number
MASMCJLCE6.5A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE6.5A/TR
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 100A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
100A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)