MASMCJLCE54A
DigiKey Part Number
1086-6172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Detailed Description
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE54A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)