MASMCJLCE51A
DigiKey Part Number
1086-6170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Detailed Description
82.4V Clamp 18.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE51A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.2A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)