MASMCJLCE45A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJLCE45A
DigiKey Part Number
1086-6166-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMCJLCE45A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)