MASMCJLCE26A
DigiKey Part Number
1086-6152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
42.1V Clamp 36A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE26A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)