MASMCJLCE24A
DigiKey Part Number
1086-6150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE24A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Detailed Description
38.9V Clamp 39A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE24A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
39A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)