MASMCJLCE170A
DigiKey Part Number
1086-6140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE170A
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Detailed Description
275V Clamp 5.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE170A Models
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.4A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)