MASMCJLCE16A
DigiKey Part Number
1086-6138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE16A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Detailed Description
26V Clamp 57A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE16A Models
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)