MASMCJLCE160AE3
DigiKey Part Number
1086-6137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE160AE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Detailed Description
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE160AE3 Models
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)