MASMCJLCE10AE3
DigiKey Part Number
1086-6117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJLCE10AE3
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 88A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
MASMCJLCE10AE3 Models
Bulk
Capacitance @ Frequency
100pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
88A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)