MASMCJ54AE3
DigiKey Part Number
1086-6051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ54AE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ54AE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V