MASMCJ20CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ20CAE3
DigiKey Part Number
1086-5997-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ20CAE3
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ20CAE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V