MASMCJ17CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
27.6V Clamp 53.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ17CAE3
DigiKey Part Number
1086-5989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ17CAE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ17CAE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V