MASMCJ16CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ16CA
DigiKey Part Number
1086-5980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V