MASMCJ13A
DigiKey Part Number
1086-5958-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ13A
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Detailed Description
21.5V Clamp 69.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ13A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V