MASMCJ130CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
209V Clamp 7.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ130CA
DigiKey Part Number
1086-5956-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ130CA
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ130CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V