MASMCJ12CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
MASMCJ12CAE3
DigiKey Part Number
1086-5953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCJ12CAE3
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCJ12CAE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V