MASMCGLCE70AE3
DigiKey Part Number
1086-5917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCGLCE70AE3
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Detailed Description
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCGLCE70AE3 Models
Bulk
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)