MASMCGLCE64A
DigiKey Part Number
1086-5910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCGLCE64A
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
Detailed Description
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCGLCE64A Models
Bulk
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)