MASMCGLCE150AE3
DigiKey Part Number
1086-5863-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCGLCE150AE3
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCGLCE150AE3 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)