MASMCGLCE110AE3
DigiKey Part Number
1086-5849-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCGLCE110AE3
Description
TVS DIODE 110VWM 178VC DO214AB
Detailed Description
178V Clamp 8.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCGLCE110AE3 Models
Bulk
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)