MASMCG90CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
MASMCG90CAE3
DigiKey Part Number
1086-5843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG90CAE3
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG90CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A