MASMCG8.5CA
DigiKey Part Number
1086-5830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Detailed Description
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG8.5CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A