MASMCG70CA
DigiKey Part Number
1086-5814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Detailed Description
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG70CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A