MASMCG60A
DigiKey Part Number
1086-5796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG60A Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A