MASMCG6.5CA
DigiKey Part Number
1086-5794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG6.5CA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Detailed Description
11.2V Clamp 133.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG6.5CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
133.9A