MASMCG48CAE3
DigiKey Part Number
1086-5771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG48CAE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMCG48CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A