MASMCG40CAE3
DigiKey Part Number
1086-5759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG40CAE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Detailed Description
64.5V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG40CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A