MASMCG33AE3
DigiKey Part Number
1086-5749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG33AE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG33AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A