MASMCG30A/TR
DigiKey Part Number
MASMCG30A/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG30A/TR
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Detailed Description
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A