MASMCG17AE3
DigiKey Part Number
1086-5717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG17AE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Detailed Description
27.6V Clamp 53.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG17AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.3A