MASMCG170CAE3
DigiKey Part Number
1086-5715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG170CAE3
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Detailed Description
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG170CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A