MASMCG150CA/TR
DigiKey Part Number
150-MASMCG150CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG150CA/TR
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V