MASMCG150A
DigiKey Part Number
1086-5696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Detailed Description
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG150A Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A