MASMCG14AE3
DigiKey Part Number
1086-5693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG14AE3
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Detailed Description
23.2V Clamp 64.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
EDA/CAD Models
MASMCG14AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A