MASMCG12AE3/TR
DigiKey Part Number
150-MASMCG12AE3/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMCG12AE3/TR
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V