MASMBJSAC50
DigiKey Part Number
1086-5648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJSAC50
Description
TVS DIODE 50VWM 88VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
88V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBJSAC50 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
50V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
55.5V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
88V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
500W