MASMBJSAC22
DigiKey Part Number
1086-5638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJSAC22
Description
TVS DIODE 22VWM 35.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.4V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MASMBJSAC22 Models
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A
Base Product Number
Power - Peak Pulse
500W