MASMBJ90A is available for purchase but is not normally stocked.
Diodes Incorporated
In Stock: 0
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
MASMBJ90A
DigiKey Part Number
1086-5628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MASMBJ90A
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
MASMBJ90A Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A